czwartek, 17 marca 2022

Wrażenia z mobilności na Malcie

 

Doświadczenia związane z wyjazdem na Maltę.

Jestem nauczycielem z 35 letnim stażem i po raz pierwszy podjęłam decyzję o uczestnictwie w mobilności zagranicznej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na Maltę.

 Celem wyjazdu było poniesienie umiejętności językowych, nawiązanie współpracy międzynarodowej oraz poznanie historii i kultury Malty. Zajęcia odbywały się w szkole ETI  w ST. Julians na Malcie.

Lekcje pomogły mi w przełamaniu bariery językowej, gdyż obejmowały rozwój płynności wypowiedzi przez konwersację. Poszerzyłam zasób słownictwa z zakresu podróży, jedzenia, napojów, zdrowia, zakupów, pracy, aktywności dziennych i weekendowych. Zdobyłam wiedzę na temat kultury maltańskiej i systemu edukacyjnego. Zajęcia w małych, międzynarodowych grupach miały formułę warsztatową i opierały się na interaktywnych zadaniach. Miałam doskonałą okazję do spotkań z nauczycielami z innych krajów, wymiany doświadczeń.

Czas wolny, spędzałam na wielogodzinnym zwiedzaniu który był bardzo owocny w zdobycie wiedzy na temat historii, kuchni, kultury, zabytków Malty. Zwiedziłam każdy zakątek Malty, a najciekawsze wycieczki to zwiedzanie miast: Valletta, Mdina oraz wysp Gozo i Comino.

Charakterystyczna jest architektura wyspy – piaskowa barwa budynków z drzwiami i okiennicami we wszystkich kolorach tęczy. Ciężko też nie zauważyć pięknych, kolorowych balkonów. Z zewnątrz pełnią funkcję estetyczną i cieszą oko przechodniów, a wewnątrz chronią przed promieniami słonecznymi 

Podobno mieszkańcy Malty są jednym z najszczęśliwszych narodów na świecie. Trudno im się dziwić, skoro w ich ojczyźnie przez około 300 dni w roku świeci słońce.  W nocy ok. 23-26 stopni Celsjusza, w ciągu dnia średnio 33-35 stopni. Woda przy maltańskich brzegach jest uznawana za najczystszą w Europie – zdecydowanie to potwierdzam.

Pobyt na Malcie pozostawił w mojej pamięci niesamowite wrażenia. Poznałam wielu ciekawych ludzi, a zdobyte podczas kursu umiejętności językowe pomogą mi zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.

Podsumowując, z czystym sumieniem mogę polecić wszystkim wyjazd na Maltę. Co więcej, chciałabym namówić każdego, kto jeszcze się waha. Nie ma się czego bać.

Gdybym tylko miała okazję wyjechać po raz kolejny, to nie wahałabym się ani chwili. Zachęcam Was wszystkich do wyjechania na mobilności, otwarcia się na świat i nowe wyzwania. 

 

                                                            Renata – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kolejne zadanie w ramach realizacji projektu e-twinning Don't judge the book by it's cover

  W ramach realizacji projektu e-twinning uczniowie klasy 7 nagrali scenkę na Dzień Języka Ojczystego.